Suņa uzturēšana

Kā iepazīstināt suni ar kaķi?

Vai patiešām būtu iespējams, ka suns spētu sadzīvot ar kaķi? Tas nemaz nav tik neiedomājami, jo patiešām daudzi suņi labprāt dzīvo ar kaķiem, kamēr citi vienkārši nespēj sadzīvot kopā. Ir gadījumi, kad suns spēj sadzīvot ar vienu kaķi (atkarībā no vecuma, temperamenta un aktivitātes līmeņa), bet ne ar citiem. Pat tad, ja suns veiksmīgi ir sadraudzējies pagātnē ar kādu kaķi, svarīgi atcerēties, ka katrs dzīvnieks ir individuāls un tādēļ iepazīstināšana ar jaunu dzīvesbiedru ir atšķirīga.

Iepazīstinot suni ar kaķi, pievērs uzmanību dzīvnieku ķermeņa valodai. Ja kaķa ausis būs atliektas uz aizmuguri vai aste ielikta starp kājām, tas ir rādītājs, ka viņš ir neapmierināts. Īpaši jābūt informētam par suņu ķermeņu valodu, kura varētu izteikt potenciālās brīdinājuma zīmes vai lån penge. Ja sunim ir spēcīgi izteikta poza, viņš nekustīgi skatīsies virsū kaķim, vai sāks riet – tad tā ir zīme, ka nedrīkst ļaut tuvoties kaķim. Dzīvniekus, kuri ir mazāka auguma, suns mēdz uzskatīt par medījumu, kas ļoti izteikti ir pret kaķiem un trušiem. Ja suņa ķermeņa valoda ir brīva un atvieglota, tad, iespējams, abi dzīvnieki spēs sadzīvot.

Jāatceras, ka suņa mijiedarbība ar kaķiem var mainīties atkarībā no vides. Tikai tāpēc, ka suns dzīvo apmierināti mājās ar vienu kaķu, tas nenozīmē, ka viņš šādu attieksmi izrādīs ārā pret citiem kaķiem. Kad viņi atrodas ārpus ierastās vides, suns var sākt izrādīt fiksētu skatienu, kas neliecina par draudzību.

Ir daudz dažādi veidi, kā iepazīstināt ar suni un kaķi. Pat tad, ja sunim ir bijusi pozitīva pieredze ar kaķiem, un viņi iepriekš ir sadzīvojuši, šā vai tā ir jāievieš piesardzība iepazīstinot jaunus mājdzīvniekus. Vislabāk šādā situācijā būtu divu cilvēku klātbūtne, lai gadījumā, ja ir nepieciešams – katrs var savaldīt savu dzīvnieku. Ja tev ir vairāk nekā viens suns, tad iepazīstini katru atsevišķi ar kaķi.

Ja suns ir pārāk orientēts uz kaķi, var mēģināt tos iesākumā atdalīt vienu no otra. Tikai pakāpeniski savest šos dzīvniekus kopā, var samazināt suņa reakciju. Izveido kaķim atsevišķu dzīvošanas telpu, piemēram guļamistabu vai dzīvojamo istabu, kur suns nevar tik viegli piekļūt. Taču izvēlies tādu telpu, kura sunim nav īpaši svarīga, piemēram, neliec kaķi guļamistabā un sms lån, ja suns katru nakti pavada ar jums kopā guļamistabā. Galvenā ideja ir atdalīt dzīvniekus, un ļaut vienam otru apskatīt tikai īpašos laikos. Izveido starp istabām caurredzamu sienu, bet tik drošu, lai nespētu tikt tai pāri. Zināms, ka kaķiem ir lieliskas atlētiskās spējas, tāpēc vārtiem jābūt augstiem.

Ievies labus un patīkamus atgadījumus laikā, kad abi dzīvnieki var ieraudzīt viens otru. Piemēram, pasniedz abiem dzīvniekiem vienlaicīgi maltīti pie pašiem istabas vārtiem. Tas nozīmē, ka abi dzīvnieki viens otru redzēs, un tās būs patīkamas atmiņas, jo viņi baudīs savu maltīti. Suņi ļoti ātri pierod pie kaķa klātbūtnes, un galu galā pat pilnībā zaudēt interesi par viņu. Dažos gadījumos, suns var zaudēt interesi uz pāris stundām, bet tas var ilgt arī dienām, nedēļām un pat mēnešiem.

Visvieglāk ir iepazīstināt dzīvniekus, kad viņi vēl ir pavisam mazi. Svarīgi atcerēties, ka kaķēni nebaidās no kucēniem, tāpēc pievērs palielinātu uzmanību tieši uz kucēnu. Kaķēni ir mazi, aktīvi un vēlas spēlēties. Taču suņiem spēlēšanās mēdz būt nedrošas. Arī tad, ja kucēns ir enerģisks un vēlas spēlēties, viņi var ievainot vai pat nogalināt mazos kaķēnus, vienkārši spēlējot kādu rotaļu. Tāpēc, drošības apsvērumu dēļ, saglabā zināmu intervālu starp mazajiem dzīvniekiem.

Suņi un kempingi

Arvien vairāk un vairāk cilvēkiem un viņu labākajiem draugiem nepieciešamas aktivitātes. Pēdējo desmit gadu laikā, daudz mājdzīvnieku konstatētas svara izmaiņas, kas palielinās dēļ fizisko aktivitāšu trūkuma. Aptaukošanās var novest pie lielām veselības problēmām, tāpēc, lai ar tām nesaskartos, jānodrošina sunim pietiekamas ikdienas nodarbes. Viens no drošākajiem un pārbaudītākajiem veidiem, kā var nodrošināt pienācīgas aktivitātes vedot viņus ārpus mājas.

Tūrisma izbraucieni un pārgājieni ir lieliska iespēja, ko pavadīt kopā arī ar savu suni, nodrošinot viņam svaigu gaisu un aktivitātes. Pat, ja brauciens ir vairāk vērsts uz atpūtu un izklaidi, mājdzīvnieks var piedalīties tajās. Jūs varat izlemt doties pārgājienā pa mežu, vai pavadīt vakarus kempingos, pastaigājot pa tuvākām teritorijām. Ja kempingā ir plaši zāles laukumi, to var izmantot draiskām frīsbija spēlēm un mētāt lidojošo šķīvīti, bet tuvumā esošajā ezerā var doties atsvaidzinošās peldēs.

Lietas, kuras jāapsver, pirms dodies ar suni uz kempingu

Pirms tu pieņem lēmumu par to, vai ņemt suni līdz uz kempingu, ļoti svarīgi ir saprast, vai viņam pašam šī pieredze būs pozitīva. Atšķirībā no tautas ticējumiem, ne visi suņi izbauda kempingus un ne visi ir piemēroti šādām aktivitātēm. Ir dažādi faktori, kas nosaka, vai suns ir piemērots kandidāts, ar ko doties kopā kempingā. Lielākā daļa šo faktoru skar emocionālo pārslodzi un vispārējo veselību, kā arī suņa labklājību.

Tātad, šeit ir īss saraksts, ko var sev uzdot, pirms izvēlies ņemt suni uz kempingu:

 • Vai suns ir skaļš?
 • Vai suns apjūk, kontaktā ar citiem dzīvniekiem?
 • Vai suns ir viegli satracināms?
 • Vai sunim ir kādas veselības problēmas?
 • Vai sunim nav tendence aizbēgt?

Neatkarīgi no tā, vai suni spēj viegli satracināt citi dzīvnieki un dzīvnieki, vai arī viņš ir mierīgs un slinks – obligāti ir jābūt suņa pavadiņai. Ja suns pat baidās no svešiniekiem, pārāk daudz cilvēku apkārt tavai kempinga mājiņai var izraisīt nevēlamas situācijas un, aizsargājoties, sākt riet uz visiem garām gājējiem. Neatkarīgi no suņa auguma izmēra un uzvedības tendencēm, ir daudz gadījumi, kad sunim būtu nepieciešama kaut minimāla apmācība, lai viņš klausa savu saimnieku.

Padomi, kā efektīvi sagatavot suni braucienam

Ja esi nolēmis, ka suns būs laba kompānija brīvdienām kempingā, ir pienācīgi jāsagatavojas. Sunim jānodrošina patīkams brauciens ar transportu, kā arī ērta dzīvošana.

Pirms došanās uz kempingu vislabāk ir vēl reizi apmeklēt savu veterinārārstu. Ārsts noteiks suņa fizisko un uzvedības stāvokli, ko varbūt pats ar aci nespēj diagnosticēt. Ārsts var ņemt vērā daudzus faktorus, lai sniegtu ieskaitu par to, vai sunim šis piedzīvojams būtu labvēlīgs: slimības, vecums, medikamenti un vispārējais veselības stāvoklis. Ja suns ir saslimis vai ir pārāk vecs, iespējams, labāk nodoties cita veida fiziskām aktivitātēm.

Ļauj sunim pierast pie sabiedrības. Dodaties pastaigā uz parku, kur ir daudz cilvēki un apskaties viņa reakciju. Aizved iesākumā uz kādu mazu pārgājienu, un apskaties, kā viņš reaģē uz jauniem cilvēkiem un savvaļas dzīvniekiem. Vai katra lapu čaboņa liek sunim satraukties.

Ne visiem suņiem patīk atrasties pavadā, taču kempingā tas būtu tikai nepieciešams gan suņa, gan apkārtējo cilvēku labklājībai. Nepieciešama neliela prakse, lai suns pierastu staigāt ciešā pavadā. Jo agrākā bērnībā tu uzsāksi apmācības ar staigāšanu pavadā, jo ātrāk viņš būs pieradis un tas neradīs nekādas problēmas.

Ziemassvētku rotājumi, no kuriem vajadzētu atteikties, ja mājās ir suns

Straujiem soļiem tuvojas gada skaistākie svētki Ziemassvētki. Zvaniņu šķindēšana, svecīšu siltums, vizulīšu mirdzums, tas viss padara svētkus daudz krāšņākus. Katrs rotājums padara svētkus īpašākus credit rapid, taču, vienlaikus padomā, vai tie nav bīstami tavas mājas mīlulim. No rotājumiem pilnībā nevajadzētu atteikties (nekādā gadījumā!), ir tikai jāpievērš uzmanība, kur tos novietot, lai dzīvnieks netiktu tiem klāt un nedaudz jāsamazina to skaits.

Ziemassvētku eglīte
Jūs domāsiet, kas ir svētki bez eglītes? Tā arī ir, – neviens neaizliedz mājās nest eglīti. Un šajos svētkos tā ir vēlama un pa nepieciešama dekorācija. Taču jāatceras, ja mājās ir suns, tas var spēlējoties lekt un nogāzt eglīti. Spēlējoties ar eglīšu rotājumiem, tie var saplīst un nodarīt kaitējumu. Rūpīgi apsveriet, kādus rotājumus liksiet eglītē, ja gadījumā tā apgāžas, nebūtu liels posts. Pastāv patiešām ļoti iespējamība, ka eglīte tiks nogāzta!

Mākslīgais sniegs
Sniega imitēšana uz egles zariem ir bīstama dzīvnieka gremošanas orgāniem. Tie ir ķīmiski un toksiski, kas var izraisīt saindēšanos, vemšanu un ēstgribas zudumu. Ziemassvētku eglīšu zari jau tāpat izskatās jautri un interesanti, lai suns ar tiem spēlētos un košļātu, tāpēc nepūt uz tiem vēl papildus mākslīgu sniegu. Noteikti izdomā kādu mazāk kaitīgu metodi, kā dekorēt eglīti. Vari appūst egles zaru un nolikt vāzē uz kamīna vai galda. Skaisti izskatās appūsts logs, kā arī tas nenodarīs kaitējumu tavam sunim.

Ķīmiskās vielas eglīšu ūdenī
Daudzas firmas, kas pārdod Ziemassvētku eglītes, piedāvā lielisku produktu, kas saglabā koku zaļu un nenokaltušu ilgāku periodu. Protams, šis produkts sastāv no veselas buķetes ķimikālijām, kas kaitēs dzīvniekam, ja to iedzers. Vislabākais ir neizmantot vispār šādus produktus, bet, ja izmantojat, tad pārklāt spaini, kurā ir ūdens ar segu vai ko tamlīdzīgu.

Ēdami rotājumi
Vecāki var justies lepni par bērnu pašdarinātiem ornamentiem no piparkūkām (credit doar cu buletinul), makaroniem un saldumiem. Bet, ja sakarināsiet visus šos ēdamos rotājumus eglītē, varat būt drošs, ka drīz vien tie tiks apēsti. Sunim ir jābūt sabalansētai pārtikai, tāpēc ir bīstami apēst daudz saldumus, jo tas var paaugstināt cukura līmeni asinīs. Sarkanbalto karameļu spieķīšu izmantošana eglītes dekoros var būt kaitīga, jo tās sastāvdaļas var būt indīgas sunim. Vislabākais veids, kā izvairīties no šādiem negadījumiem, ir turēt skaistos rotājumus suņiem nepieejamā vietā.

Degošas sveces
Tas ir pašsaprotami, ka nevajadzētu apvienot atklātu liesmu un aktīvu mājdzīvnieku. Suns var ne tikai apgāzt eglīti ar aizdegtām svecēm, bet uzmest arī sev virsū. Vislabāk izmantot elektroniskās sveces, vai tādas, kas darbojas uz baterijām. Sveces var turēt drošās vietās, piemēram uz galda. Arī tad, ja svece nav iedegta, tā var viegli vien nokļūt suņa zobos un viņš var sākt to grauzt. Sveces satur daudz ķīmiskas vielas, it sevišķi aromātiskās. Dzīvnieks var saindēties un svētku laikā būs jāmeklē ārsta palīdzība.

Svētku ēdiens un dzēriens
Ziemassvētkus mēs zinām kā laiku, kad galdā tiek celti deviņi ēdien. Protams, visos labumos gribas padalīties arī ar savu suni, jo viņam taču arī gribās kādu svētku noskaņu. Saimniekam ir jāzina lietas, kuras noteikti nedrīkstētu pasniegt sunim no svētku galda. Šokolāde – pats bīstamākais gardums, kas suņiem var būt toksisks. Šokolādes monētiņas un eglīšu rotājumi ir īpaši bīstami, jo suns var apēst arī papīrīti. Alkohols ir dzēriens, ko sunim un nevienam dzīvniekam nekad nevajadzētu dot. Dzīvnieku organisms ir kā mazam bērnam, un viņiem taču mēs nedodam grādīgus dzērienus.

Lietas, kuras jātur drošā attālumā no suņa

Visi saimnieki zina, ka suņi spēj apēst pat neiedomājamākās lietas, jo ar prātu nesaprot, ka tās nav ēdamas. Tas nozīmē, ka nekontrolēti suņu ēšanas paradumi var kaitēt viņa veselībai. Atšķirībā no tā, ko tavs suns būs apēdis un cik daudz laika būs pagājis līdz parādījušies simptomi, veterinārā ārstēšana var būt vienkāršāka vai sarežģītāka. Nopietns diskomforts, ko izraisa norīta “ne-pārtika” var krietni vien palielināt ārstēšanas izmaksas un ilgumu pikalaina. Lai suns neciestu no šāda riska, nosauksim dažus biežākos priekšmetus, kurus, kļūdas pēc suņi mēdz apēst.

1. Matu gumijas
Īpaši mazākie suņi, spēlējoties ar matu gumijām, mēdz tās norit. Šī rotaļu lieta ir tik mīļa tāpēc, ka tā ir piesūkusies ar saimnieka smaržu, jo regulāri atrodas frizūrā. Ja tavs suns apēd vienu vai divas matu gumijas, tās varētu viegli iznākt ārā ar izkārnījumiem, taču, daudz vairāk matu gumijas var iesprūst zarnās, tādējādi izrasot vemšanu, samazinātu apetīti un sāpes vēderā. Veterinārārsti atzīmē, ka suņu vēderā ir atrastas pat 50 matu gumijas vienlaicīgi, tāpēc vienmēr pārliecinies, ka tās ir tālu prom no dzīvnieka acīm. Ja tu pamani, ka suns norij matu gumiju, jādodas uz klīniku veikt endoskopiju, lai pārbaudītu, vai tā nav iestrēgusi. Smagākā gadījumā būs nepieciešama operācija.

2. Dārzkopības augsne
Lai cik dīvaini neliktos, dažas no dārzkopībā izmantotajā augsnēm satur šokolādi, kas ir toksiska suņu gremošanas sistēmai. Pie tam, visa augsne satur dažādas nūjiņ-veida baktērijas, kas var izraisīt kuņģa un zarnu trakta kairinājumu. Ja suns norij šādu augsni, sākas vemšana, caureja, krampji, drebuļi un pat iespējams letāls iznākums. Noteikti nepieciešama suņa hospitalizācija. Noteikti iežogo savu dārzu, ja izmanto speciālu augsni un mēslojumu.

3. Galda piederumi
Suņi mēdz apēst galda piederumus, spēcīgi izteiktās ēdiena smaržas dēļ, kura atrodas uz tiem. Veterinārārsti iesaka mākslīgi izraisīt sunim vemšanu, lai dabūtu ārā svešķermeņus, taču galda piederumu atvemšana nebūs risinājums. Piemēram, dakšas atvemšana var izraisīt daudz lielākus bojājumus, kad tā nāktu uz augšu pa barības traktu. Noteikti nepieciešams doties uz veterināro klīniku, veikt endoskopiju un operāciju. Lai novērstu šādas nepatīkamas procedūras, vienmēr nomazgā pēc ēšanas galda piederumus un novieto tos suņiem nepieejama vietā.

4. Tamponi
Abos veidos – vai tie ir izmantoti vai nē, tie var nodarīt lielu kaitējumu. Suņiem ir saglabāti plēsēju instinkti, tāpēc tie var piesaistīt uzmanību asiņu smaržai. Dažkārt suņiem patīk spēlēties ar neizmantotiem tamponiem. Tamponi uzsūc mitrumu, tāpēc, ja tos norij, barības trakta mitrajā vidē tie var izplesties. Var sākties vemšana, palielinātas vēdera sāpes un samazinās ēstgriba. Tamponi iestrēgst un tos var izņemt tikai ar operācijas palīdzību. Nekad patvaļīgi neatstāj vaļā tamponu paciņu un pārliecinies, ka izlietotie tiek izmest miskastē, kas ir pret dzīvniekiem droša.

5. Rotaslietas un pulksteņi
Arvien biežāka paliek tendence, ka suņi norij īpašnieka rotaslietas. Dažas rotaslietas, piemēram, auskaru kājiņas ir ass priekšmets un var kaitēt suņa iekšējiem orgāniem. Jebkādai šādu priekšmetu norīšanai nepieciešama ārkārtas operācija. Suņus piesaista tikšķošie rokas pulksteņi koroton laina, tāpēc, ja vien tiem tiks klāt, viņi spēlēsies un pastāvēs risks, ka norīs. Turi savas rotaslietas skapjos, aiz durvīm vai stikla. Izslēdz rokaspulksteņa mehānismu, lai sunī neradītu lieku trauksmi.

6. Monētas
Iemesli var būt dažādākie, kāpēc suņi norij monētas: viņas spīd, cilvēka roku smarža, graušanas sindroms. Monētas kairina kuņģi un zarnu traktu, izraisot vemšanu, caureju un iespējams pat iedzīvoties čūlā. Monētas, kas ir kaltas pēc 1982. gada satur augstu cinka toksicitāti, kas var izraisīt anēmiju jeb mazasinību.

Kāpēc vecākiem vajadzētu iegādāties bērnam suni?

Vecāki vēlas, lai viņu atvases augtu pilnvērtīgā bērnībā. Tas, kāds izaug bērns, ļoti atkarīgs no tā, ko viņš dara bērnībā – vai nu viņš visu dienu pavadīs pie televizora, vai bus aktīvs, un draiskosies pagalmā. Suns ir labs draugs un rotaļu biedrs, un, ja bērnam iegādāsies suni, viņš iemācīsies būt arī atbildīgāks. Tomēr pirms iegādāties suni, vecākiem jāsaprot, ka lielākā atbildība par suni jāuzņemas viņiem pašiem. Bērnam lielākā laika pavadīšana būs spēlējoties, taču suns ir jāved pie ārstiem, kas būs tikai uz vecāku pleciem. Suns sniedz daudz pozitīvas lietas ģimenē, it īpaši bērna dzīvē.

Aktīvs dzīvesveids un stipra veselība
Aktīvs dzīvesveids ir pats galvenais priekšnoteikums vesela bērna augšanā. Sunim nepieciešamas biežas aktivitātes, it īpaši maziem kucēniem īpaši patīk spēlēties. Kopā ar bērnu tie spēlējas, attīstot spēku un izturību. Bērns paliek aktīvāks, uzlabojas kustības spējas. Kopā ar suni bērns iemīl sportu, un, visticamāk, skolas gados vēlēsies nodarboties ar kādu sporta veidu. Spēlējoties tiek noņemts stress, tāpēc bērni ir mazāk agresīvi. Rotaļas ar suni nodrošina, ka bērns nepavadīs daudz laika pie televizora, kas ir kaitīgi gan redzei, gan var izraisīt sirds slimības. Suņa klātbūtne stiprina imūnsistēmu, un visi, kas atrodas blakus, mazāk slimo ar dažādām infekciju slimībām. Jo mikrobi, kas sastopami sunim, stimulē bērna aizsargsistēmu, nostiprinot spēcīgu imūnsistēmu.

Suns satuvina ģimeni
Suns ir katra bērna sapnis. Paņemot uz māju suni, mazam bērnam uzplaukst sirds, un viņš par šādu soli savus vecākus vēl stiprāk mīl. Rūpējoties par suni, ģimene pavada daudz vairāk laika kopā. Tie var kopīgi doties pastaigās, izbaudīt lielisko laiku vienam otra sabiedrībā. Suns satuvina gan brāļus un māsas, gan vecākus savā starpā. Protams, dažreiz rodas nesaskaņas, ja ģimenē ir vairāk bērni un viņi nespēj sadalīt savu mīļumu, taču to visu aizmirstot, var atkal kopā pavadīt spēlējot rotaļas.

Labākais draugs
Ne tikai vecāki ir bērna labākie draugi, bet arī suns ir kļuvis par vienu no tuvākajiem pirmajiem draugiem. Suns ir tas, ar ko bērns vislabāk pavada savu brīvo laiku. Dzīvniekiem nākas uzklausīt bērnu stāstus. Intelektuāli suņi saprot cilvēku emocijas. Ja bērns ir noskumis, suns viņu nepametīs, un gulēs cieši blakus. Runājoties ar suņiem, bērni iegūst sarunvalodas prasmes. Komunikācijas prasmes attīstās ar katru rotaļu, taču, lai mācītos pareizus vārdus, šajās rotaļās ir jābūt klāt arī vecākam, pretējā gadījumā bērns var iemācīties sarunvalodu, ko būs grūti saprast.

Disciplīna ikdienā
Suns ir labs treneris, lai bērns iemācītos dzīvot noteiktā dienas režīmā. Lai vestu pastaigā suni, ir jāceļas agri, pretējā gadījumā, suns sāks pietiekoši skaļi prasīties ārā un šā vai tā neļaus ilgāk gulēt. Sunim ir savs režīms, kas ir iestrādājies jau no pirmajām pastaigu reizēm. Ja ir iesākts iet pastaigās noteiktā laikā, to nedrīkst mainīt, jo suns jau ir pie tā pieradis, un ātrāk par noteikto laiku neprasās ārā. Taču saimniekam nevajadzētu kavēties ar vešanu pastaigā. Tāpat arī ar barošanu, sunim ir ieradums ēst vienos un tajos pašos laikos, visticamāk tas būs tāds pats kā saimnieka režīms. Jo vienmēr pieceļoties un taisot brokastis arī suns tik pabarots.

Attīstīta mīlestība pret dzīvām būtnēm
Atvedot suni uz māju, bērns iemīl dzīvniekus. Bērna un kucēna abpusējā mīlestība nostiprinās jau pirmajās dienās un tāda tā paliek mūžīgi. Bērns ir patiesi laimīgs, ja viņam pieder suns. Tāpat bērns iemācīsies atbildību un rūpes par kādu, kas arī būs nepieciešamas turpmākā dzīvē rūpējoties par saviem bērniem. Bērns apkops suni, ķemmēs to, baros, un centīsies darīt visu to labāko no savas plašās sirds.

Kāpēc suņi nonāk patversmē?

Patversme ir suņu pagaidu mājas, kas dažkārt ieilgst pat daudzus gadus vai visu mūžu. Ne tikai aiz žēluma pret dzīvnieciņiem, bet arī savas kapacitātes dēļ, patversmes cenšas pēc iespējas ātrāk atrast un nogādāt jaunajās mājās mīluli. Atšķirībā no patversmes spējām uzņemt dzīvniekus, vismaz 15 suņi katru mēnesi nonāk savās pagaidu mājās. Cilvēkam ir jāsaprot, pirms iegādājas suni savā ģimenē, ka tas prasa papildus rūpes un lielu apņemšanos tā audzināšanā, ir kārtīgi jāiepazīstas ar sniegto informāciju par konkrēto šķirni. Iemesli, kāpēc suņi nonāk patversmē ir dažādi, un gandrīz neviens no tiem nav tāpēc, ka dzīvnieks ir ļauns un slikti izturas pret kādu.

 • Dzīvesvietas maiņas dēļ, mājdzīvnieki tiek pamesti likteņa varā. Šis ir visbiežākais iemesls, kāpēc suņi tiek nogādāti patversmē. Saimnieki aizbrauc dzīvot uz ārzemēm un vēlas atdot savu dzīvnieku kāda cita aprūpē, taču tādu neatrod. Labākajā gadījumā tie tiek aizvesti uz patversmi, ar lūgumu palīdzēt atrast mājas, taču ir saimnieki, kas atstāj savus četrkājainos draugus likteņa varā. Tad atliek cerēt, ka kaimiņi parūpēsies par suņuku.
 • Veciem cilvēkiem nomirstot, suns ļoti pārdzīvo un nereti nevēlas pieķerties jauniem saimniekiem. Pēc cilvēku nāves tiek meklēti jauni īpašnieki sākot ar radinieku pulku, taču, ja neviens nespēj paņemt suni aizgādniecībā, tad viņš tiek nogādāts uz patversmi. Pēc statistikas datiem, no patversmes visbiežāk tiek paņemti jauni kucēni, nevis padzīvojoši suņi, tāpēc liels risks, ka vecu opīšu suņi, kas arī ir sava suņa vecumā, netiks vairs pie jauniem saimniekiem un atlikušo mūžu pavadīs patversmē. Bet visiem var palaimēties, un katrs suns var iegūt jaunas un mīļas mājas.
 • Ja suns tiek uzdāvināts kā dāvana, tas arī ātri vien var nonākt patversmē. Lai dāvinātu kādam suni, ir jābūt 100% un pat vairāk pārliecinātam, ka persona to ļoti vēlas. Jābūt uzmanīgam par šķirni, kādu vēlas dāvināt. Kucēna gados viņš ir mazs un pūkains, taču var izaugt par nevaldāmu milzi un saimnieks nespēs tikt ar tādu galā. Bieži vien dāvinot maziem bērniem kucēnu, vēlme audzināt ātri vien pāriet. Vecākiem jāsaprot, ka praktiski par suni rūpēsies viņi, jo bērns vēl nav gatavs uzņemties pilnu atbildību par dzīvnieku. Ja vecākiem nebūs laika audzināt suni, un bērnam viņš apniks, tad diemžēl drīz vien no šī “sloga” ģimenē gribēs atbrīvoties.
 • Suņi mēdz vairoties ar citiem, kam nav, piemēram, mājas. Gala rezultātā, kucēni, kas piedzimst, ir jau bez patstāvīgas mājas vietas. Šāda tendence plašāk izplatīta ir kaķēnu nokļūšanai patversmē, taču arī runājot par suņiem tas nav izslēgts.
 • Neizslēgsim gadījumu, kad dzīvnieki tiek atņemti saviem saimniekiem, jo tie netiek pienācīgi aprūpēti. Suņi tiek mocīti, badināti vai atstāti kaut kur piesieti. Tādi suņi visbiežāk šādu pāri darījumu ietekmē ir agresīvāki, un tiem ir grūtāk pieķerties jauniem saimniekiem. Taču ar lielu pacietību un mīlestību, suns pieķersies jaunajam saimniekam.
 • Daudziem cilvēkiem ir alerģija no dzīvnieku spalvām, bet viņi to neapzinās līdz brīdim, kad nepaņem uz mājām suni. Alerģija var būt gan vecākiem, gan bērniem, kur, protams, dzīvnieks nav vainīgs, taču slimība ir pārāk nomācoša, lai ar to sadzīvotu tikai tāpēc, ka vēlas suni mājās. Spalvas būs patstāvīgi visapkārt, tāpēc alerģiski cilvēki noteikti gribēs atdot savu suni gādīgās rokās vai patversmē.
 • Ir suņu šķirnes, kas ir agresīvāki kā citi. Ja rodas problēmas sunim ar kādu ģimenes locekli, piemēram, mazu bērnu, tad vecāki visbiežāk izlemj no suņa atteikties. Suns var nesaprast, ka bērns spēlējas un uzskatīt viņu par apdraudējumu.

Suņiem draudzīgas vietas Rīgā

Mūsu četrkājainais draugs ir dzīves kompanjons, taču ne visās iestādēs mēs varam brīvi ieiet kopā ar suņiem. Ir vietas, kur labi audzināti suņi var pievienoties saviem saimniekiem, piemēram veikalos vai viesnīcās. Apskatīsim, kādu sfēru iestādes atļauj Rīgā saimniekam ievest savu mīluli.

Zooveikali
It kā pēc nosaukuma un preču klāsta varētu secināt, ka dzīvnieki šeit tiek mīļi gaidīti, taču tā viss nav. Reti kurā zooveikalā drīkst ienākt kopā ar savu suni. Varbūt tas ir tāpēc, ka, suns var palikt šķietami nervozs un nevaldāms, ieraugot visas krāsainās spēļu mantiņas, vai sajūtot lielo gardumu klāstu. Veikalu tīkls “Dinozoo” devis atļauju savos tirdzniecību centru veikalos saimniekiem ievest suņus.

Restorāni, kafejnīcas, konditorejas
Ja esi pārliecināts, ka tavs suns nepaliks agresīvs vai nedīdīsies pie galda, tad viņu drīkst vest līdzi pusdienās. Ja pastaigas laikā tev sagribas kādu kūciņu, tad dažas konditorejas atļauj ievest savu pastaigu kompanjonu. Ņemot vērā, ka restorānus un kafejnīcas apmeklē dažādi cilvēki, ja kādam būs iebildumi, alerģijas dēļ vai kādu citu iemeslu vadīti, tie var palūgt suni vest ārā no publiskās ēdināšanas telpas. Dažiem tas liekas nehigiēniski vai neētiski, ēst, kad suns skatās tavā šķīvī. Kafejnīcas, kas ir draudzīgas pret suņiem, uz durvīm uzlīmē uzlīmi, kas liecina, ka saimnieks droši var ieiet ar savu suni. Turklāt, pārējiem apmeklētājiem, kas dodas uz šo iestādi, ir jābūt gataviem par dzīvnieku klātbūtni. Labā laikā saimnieki ar suņiem sēž pie āra galdiņiem, taču sliktos laikapstākļos labprāt arī sildās iekštelpās.

Grāmatnīcas
Liekas, ka suns jau neko ļaunu nevar nodarīt grāmatnīcā, taču Rīgā tikai dažas no šādām iestādēm atļauj ievest suņus. Apskatot suņiem draudzīgo grāmatnīcu skaitu Rīgā, var secināt, ka pati draudzīgākā ir Zvaigznes grāmatnīca. Kamēr vien tas netraucē pārējiem grāmatnīcu apmeklētājiem, tu droši vari ar savu suni pastaigāties un izpētīt grāmatu klāstu. Sunim, kā jau visās publiskās iestādēs, obligāti ir jābūt pie pavadas, tas ir vienīgais noteikums.

Viesnīcas
Rīgā daudzas ir augstas klases viesnīcas un higiēnisko apsvērumu dēļ netiek ielaisti suņi. No Rīgas apskatītajām viesnīcām, kā pārsteigums, tikai vienā drīkst nakšņot kopā ar savu mājdzīvnieku. Tā ir Dodo Hotel. Suņiem pašiem, fizisko aktivitāšu dēļ, piemērotāki ir kempingi, kur tie var arī izskrieties, tāpēc tūristiem, kas ceļo ar suņiem, vienmēr labāk tiek ieteikti tuvākie kempingi. Taču, ja ceļa mērķis ir pilsēta, un, tuvumā nekur nav kempingi, tad jāmeklē kāda viesnīca. Laikam ejot, viesnīcām vajadzētu vairāk piedomāt par savu klientu vēlmēm un nodrošināt vēl citās vietās iespēju nakšņot ar suņiem.

Skaistumkopšana
Par vietām, kur frizē suņus šoreiz nav runa, jo ir, saprotams, tur visiem mīluļiem ir atļauta ieeja. Bet ir arī tādi skaistumkopšanas saloni, kas atļauj savās telpās uzturēties sunim, kamēr viņa saimnieks veic brīnišķīgas pārmaiņas savos matos. Šogad veiktajā aptaujā var secināt, ka Rīgā šobrīd ir četri skaistumkopšanas saloni, kuros drīkst ievest savus suņus: “Amorete”, “ESTRA”, “Matu meistari” un “Arte Studio”. Saimniekiem jābūt cieši pārliecinātiem par saviem suņiem un to raksturu, jo sunim būs pacietīgi jāsēž un jāgaida vismaz stunda. Tas nav tāpat kā iepirkšanās laikā atstāt suni gaidot pie durvīm, jo tās augstākais ir 20 minūtes. Frizētavā šis process notiek ilgāk, tāpēc sunim ir jābūt pacietīgam un mierīgam.

Veikali
Dažāda veida veikali atļauj savās telpās ienāk suņiem, jo, visbiežāk, apmeklējuma laiks neieilgs līdz stundai. Šādi veikali ir, piemēram, ziedu veikali, fotostudijas, interjera dizaina saloni, optikas saloni, kā arī četri Rīgas Depo veikali.