Lietas, kuras jātur drošā attālumā no suņa

Visi saimnieki zina, ka suņi spēj apēst pat neiedomājamākās lietas, jo ar prātu nesaprot, ka tās nav ēdamas. Tas nozīmē, ka nekontrolēti suņu ēšanas paradumi var kaitēt viņa veselībai. Atšķirībā no tā, ko tavs suns būs apēdis un cik daudz laika būs pagājis līdz parādījušies simptomi, veterinārā ārstēšana var būt vienkāršāka vai sarežģītāka. Nopietns diskomforts, ko izraisa norīta “ne-pārtika” var krietni vien palielināt ārstēšanas izmaksas un ilgumu pikalaina. Lai suns neciestu no šāda riska, nosauksim dažus biežākos priekšmetus, kurus, kļūdas pēc suņi mēdz apēst.

1. Matu gumijas
Īpaši mazākie suņi, spēlējoties ar matu gumijām, mēdz tās norit. Šī rotaļu lieta ir tik mīļa tāpēc, ka tā ir piesūkusies ar saimnieka smaržu, jo regulāri atrodas frizūrā. Ja tavs suns apēd vienu vai divas matu gumijas, tās varētu viegli iznākt ārā ar izkārnījumiem, taču, daudz vairāk matu gumijas var iesprūst zarnās, tādējādi izrasot vemšanu, samazinātu apetīti un sāpes vēderā. Veterinārārsti atzīmē, ka suņu vēderā ir atrastas pat 50 matu gumijas vienlaicīgi, tāpēc vienmēr pārliecinies, ka tās ir tālu prom no dzīvnieka acīm. Ja tu pamani, ka suns norij matu gumiju, jādodas uz klīniku veikt endoskopiju, lai pārbaudītu, vai tā nav iestrēgusi. Smagākā gadījumā būs nepieciešama operācija.

2. Dārzkopības augsne
Lai cik dīvaini neliktos, dažas no dārzkopībā izmantotajā augsnēm satur šokolādi, kas ir toksiska suņu gremošanas sistēmai. Pie tam, visa augsne satur dažādas nūjiņ-veida baktērijas, kas var izraisīt kuņģa un zarnu trakta kairinājumu. Ja suns norij šādu augsni, sākas vemšana, caureja, krampji, drebuļi un pat iespējams letāls iznākums. Noteikti nepieciešama suņa hospitalizācija. Noteikti iežogo savu dārzu, ja izmanto speciālu augsni un mēslojumu.

3. Galda piederumi
Suņi mēdz apēst galda piederumus, spēcīgi izteiktās ēdiena smaržas dēļ, kura atrodas uz tiem. Veterinārārsti iesaka mākslīgi izraisīt sunim vemšanu, lai dabūtu ārā svešķermeņus, taču galda piederumu atvemšana nebūs risinājums. Piemēram, dakšas atvemšana var izraisīt daudz lielākus bojājumus, kad tā nāktu uz augšu pa barības traktu. Noteikti nepieciešams doties uz veterināro klīniku, veikt endoskopiju un operāciju. Lai novērstu šādas nepatīkamas procedūras, vienmēr nomazgā pēc ēšanas galda piederumus un novieto tos suņiem nepieejama vietā.

4. Tamponi
Abos veidos – vai tie ir izmantoti vai nē, tie var nodarīt lielu kaitējumu. Suņiem ir saglabāti plēsēju instinkti, tāpēc tie var piesaistīt uzmanību asiņu smaržai. Dažkārt suņiem patīk spēlēties ar neizmantotiem tamponiem. Tamponi uzsūc mitrumu, tāpēc, ja tos norij, barības trakta mitrajā vidē tie var izplesties. Var sākties vemšana, palielinātas vēdera sāpes un samazinās ēstgriba. Tamponi iestrēgst un tos var izņemt tikai ar operācijas palīdzību. Nekad patvaļīgi neatstāj vaļā tamponu paciņu un pārliecinies, ka izlietotie tiek izmest miskastē, kas ir pret dzīvniekiem droša.

5. Rotaslietas un pulksteņi
Arvien biežāka paliek tendence, ka suņi norij īpašnieka rotaslietas. Dažas rotaslietas, piemēram, auskaru kājiņas ir ass priekšmets un var kaitēt suņa iekšējiem orgāniem. Jebkādai šādu priekšmetu norīšanai nepieciešama ārkārtas operācija. Suņus piesaista tikšķošie rokas pulksteņi koroton laina, tāpēc, ja vien tiem tiks klāt, viņi spēlēsies un pastāvēs risks, ka norīs. Turi savas rotaslietas skapjos, aiz durvīm vai stikla. Izslēdz rokaspulksteņa mehānismu, lai sunī neradītu lieku trauksmi.

6. Monētas
Iemesli var būt dažādākie, kāpēc suņi norij monētas: viņas spīd, cilvēka roku smarža, graušanas sindroms. Monētas kairina kuņģi un zarnu traktu, izraisot vemšanu, caureju un iespējams pat iedzīvoties čūlā. Monētas, kas ir kaltas pēc 1982. gada satur augstu cinka toksicitāti, kas var izraisīt anēmiju jeb mazasinību.