Darbības, kas saīsina suņa mūžu

Kā gādīgi saimnieki, mēs vēlamies, lai mūsu četrkājainais draugs ir veselīgs, laimīgs un dzīvo ilgu mūžu. Mēs barojam viņus ar augstas kvalitātes pārtiku, sniedzam mīlestību, un spēlējamies ikreiz, kad ir brīvs brīdis. Taču dažreiz mūsu aizņemtais dzīvesveids liek aizmirst svarīgas lietas, kas tik ļoti nepieciešamas. Labā ziņa ir tāda, ka mēs varam ātri reaģēt uz nepareizām darbībām, kas var saīsināt mājdzīvnieka mūža ilgumu. Vienmēr padomu var lūgt gudriem un sertificētiem veterinārārstiem, kā uzlabot un veicināt ilgu un laimīgu suņa mūžu.

Nosaukšu visbiežākos iemeslus un rīcības, kas var saīsināt tava suņa mūžu. Padomā, ko tu dari nepareizi un centies no tā izvairīties.

Suņa pārbarošana
Pēdējo laiku pētījumi liecina, ka 53% no visiem letāliem gadījumiem ir tieši suņa pārbarošana. Pēc aptaujātajiem bijušo suņu saimniekiem, 93% no viņiem uzskatījuši, ka viņu dzīvniekam nav liekā svara problēmas. Suns ar lieko svaru paliek mazā aktīvs, kas ir būtisks priekšnosacījums kvalitatīvai dzīvei. Suņi ar savu prātu neapzinās, ka viņiem ir liekais svars, tāpēc ir mazāk jāēd – tas ir jāievēro viņu saimniekiem. Cilvēkiem un suņiem nav vienādi uzbūvēts organisms un pārtiku tie uztver daudz savādāk. Veterinārārsti arvien iesaka ierobežot suņa uzturā cilvēkam domātu pārtiku. Piemēram, sunim apēdot vienu Čedara siera šķēlīti, kaloriju ziņā tas ir tikpat līdzvērtīgi kā cilvēks apēstu 1,5 hamburgerus vai 3 šokolādes tāfelītes.

Zobu un smaganu slimības
Tā ir viena no izplatītākajām problēmām. Apmēram katram piektajam sunim ir smaganu problēmas, kas veidojas no baktērijām, kuras uzkrājas mutes dobumā. Baktēriju uzkrāšanās mutē var novest pie visāda veida slimībām, tai skaitā nieru infekcijas un sirds vārstuļu problēmām. Risinājums ir pavisam vienkāršs: sunim ir jāmazgā zobi. Tas ir jādara tik bieži, cik iespējams, turklāt, nav nemaz tik grūti kā varētu šķist. Profesionālu tīrīšanu var veikt vismaz reizi gadā pie veterinārārsta. Ikdienā vari lietot uz pirksta uzliekamu zobu birsti, dot grauzt daudz kaulus un rotaļlietas. Tas palīdzēs arī samazināt zobu aplikumu.

Pasīvā smēķēšana
Tāpat kā cilvēkiem, suņu plaušas nav aprīkotas tā, lai neuzsūktu sevī cigarešu dūmus. Arī tavs mājdzīvnieks kļūst par pasīvo smēķētāju. Pasīvā smēķēšana var izraisīt daudz veselības problēmas, tai skaitā, paaugstinātu risku saslimt ar vēzi vai elpošanas problēmām. Ir skaidrs, ka, lai izsargātu suni no šādām slimībām, ir jāpārtrauc smēķēšana. Ja tas tev sagādā pārāk lielas grūtības, tad izvairies to darīt sava mājdzīvnieka klātbūtnē. Izej uz terases vai pagalmā, bet suni atstāj mājā. Nesmēķē ejot pastaigāties, domājot, ka suns elpo tikai svaigu gaisu.

Atstāšana ārā bez uzraudzības
Neizlaid savu suni no acīm, kad esi atļāvis tam pabūt ārā. Uz ielas var notikt dažādas nelaimes – mašīnu negadījumi, citi plēsīgu dzīvnieku uzbrukumi, ļaunprātīgi cilvēki. Arī tad, ja esi ievietojis savā suni mikročipu ar atrašanās vietas norādēm, neļauj tam aizklīst pa plašo pilsētu. Vislabāk, iežogo savu pagalmu, lai suns varētu mierīgi un bez uztraukuma skraidīt pa pagalmu.

Socializācijas trūkums
Pastaigas ir efektīvas kaut vai dēļ tā vien, ka suns socializējas. Viņam ir iespēja ieraudzīt daudz jaunas lietas, vietas, citu dzīvniekus un cilvēkus. Suns, kuram nav mijiedarbība ar cilvēkiem un citām dzīvām būtnēm, ir nomākts, noskumis un vairs nespēlējas. Pastaigu laikā ļauj sunim apstāties un sasveicināties ar citiem suņiem, mēģini jau no agras bērnības vest to kopā spēlēties ar citiem suņiem.